Anna Rudnicka-Litwinek – Dziewczyny na skrzydłach. Polskie lotniczki, które zdobyły niebo

okładka książki

W książce „Dziewczyny na skrzydłach. Polskie lotniczki, które zdobyły niebo” nie mogło, oczywiście, zabraknąć Jadwigi Piłsudskiej. Była najmłodszą w Polsce posiadaczką najwyższej szybowcowej kategorii D.

Podczas II wojny światowej służyła w Air Transport Auxiliary, przebazowała 148 samolotów wielu typów. Były to m.in. słynne myśliwce Hurricane, Tempest i Mustang.

Autorka, Anna Rudnicka-Litwinek, pisze o koleżankach Piłsudskiej z ATA: Stefanii Wojtulanis, która przed II wojną światową była pierwszą kobietą mogącą się pochwalić ukończeniem kursu akrobacji samolotowej oraz Annie Leskiej, córce oficera II Brygady Legionów. Obie panie były pilotami łącznikowymi podczas kampanii wrześniowej

W 1928 roku Karolina Iwaszkiewiczówna jako pierwsza Polka zrobiła licencję pilota i jeszcze w tym roku wygrała, wraz z kolegą, II konkurs awionetek. „Lotnicza sława Karoliny forsowała drogę następnym kobietom” – stwierdza autorka. Książkę zamykają rozdziały o Adelajdzie Szarzec-Tragarz, pierwszej Polce, która uzyskała uprawnienia do pilotowania Dreamlinera i o kobietach służących w lotnictwie wojskowym. Książkę opublikowało wydawnictwo Znak Horyzont.

Tomasz Stańczyk