Marszałek na koturnach

Mało kto wie, że Marszałek mierzył zaledwie 159 cm i skrywał ten sekret aż do śmierci. Wzrost Józefa Piłsudskiego był wręcz tajemnicą państwową. Tak samo jak fakt, że nosił on buty z ukrytą koturną. 

Wzrost Józefa Piłsudskiego do dziś stanowi przedmiot zainteresowania i licznych rozważań. W powszechnej opinii tak wybitny mąż stanu i wielki Polak powinien być postawnym mężczyzną. Takie wrażenie robi również na fotografiach. Prawda jednak może być dla niektórych rozczarowująca. Piłsudski miał zaledwie 159 cm wzrostu! Dodawał sobie kilka centymetrów, nosząc szyte na specjalne zamówienie buty z ukrytymi koturnami. W nich pozował do większości zdjęć, a także zakładał na oficjalne uroczystości państwowe. Wiedziały o tym tylko osoby z najbliższego otoczenia Marszałka.

 Popkultura na obcasie

Wzrost Józefa Piłsudskiego

Co ciekawe, w obecnych czasach podobne zabiegi nie wyszły z mody. Znani aktorzy, Tom Cruise (168 cm) czy Danny DeVito (146 cm), na czerwony dywan i do ról filmowych zakładają buty z ukrytymi koturnami, a Prince zakładał wręcz buty na wysokim obcasie. Można się zastanowić, czy takie „oszukiwanie” ma sens, ponieważ wszyscy wiedzą, ile mają wzrostu. Inaczej było w przypadku Marszałka, który do końca życia skrupulatnie skrywał swój sekret. Można wręcz rzec, że wzrost Józefa Piłsudskiego był tajemnicą państwową.

Inni mali wielcy

Nie tylko Piłsudski był politykiem wielkiego formatu, któremu brakowało paru centymetrów. Najsławniejszym „kurduplem” w historii jest oczywiście Napoleon Bonaparte. Choć w tym przypadku jest to opinia niesprawiedliwa. Bonaparte miał bowiem 168 cm wzrostu, a to w jego czasach był wzrost niemały i mieszczący się w normie. Wśród przywódców warto wymienić Mahatmę Gandhiego (160 cm) czy Stalina (164 cm), a wśród ludzi kultury Immanuela Kanta (152 cm), Honoriusza Balzaka (157 cm) czy Woltera (160 cm). Jak widać wzrost Józefa Piłsudskiego nie tylko dla niego mógł być powodem do kompleksów.

Wzrost Józefa Piłsudskiego

Ci z Was, którzy dotrwali do końca artykułu, pewnie się ucieszą, bo… ten wpis jest oczywiście żartem z okazji Prima Aprilis. W rzeczywistości wzrost Józefa Piłsudskiego wynosił 175 cm (według akt ochrany carskiej z 1887 r. mierzył 2 arszyny i 7 i ¾ werszka) i był wysokim, postawnym mężczyzną – jak przystało na Pierwszego Marszałka Polski. I oczywiście nie nosił butów na koturnie!

Autor: Martyna Sypniewska